Analytik EduIN: Jihomoravský kraj je vynikající

K přijímacím zkouškám na střední školy přicházejí deváťáci z populačně silného ročníku 2008. Jak kraj se zvýšeným zájmem o studium na středních školách pracuje?

„Dostat se na střední školu bude letos zřejmě obtížnější než v předchozích letech. Většina škol očekává mimořádný nápor zájemců o studia. Některé dokonce až pětinásobně vyšší zájem, než mají počet míst."

„Nejde jen o gymnázia. Převis bude zřejmě i na středních odborných školách. Některým žákům, kteří by rádi studovali maturitní obor, tak nakonec nezbude nic jiného než učiliště.“

Takové hlasy dnes znějí v médiích. V podcastu Seznam Zpráv 5:59 na toto téma u příležitosti uzávěrky podávání přihlášek na střední školy mluvila moderátorka Lenka Kabrhelová s analytikem Informačního centra o vzdělávání EduIN Janem Zemanem.
Zeman se ve zhruba půlhodinovém rozhovoru pochvalně vyslovil o způsobu práce Jihomoravského kraje a konkrétně radního pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiřího Nantla.

Na otázku redaktorky, kdo nese zodpovědnost za kapacity na středních školách, Zeman uvedl: „Odpovědnost za kapacitu středních škol je sdílená. Ministerstvo je první instance, která má řídit to, že kraje začnou něco dělat. Má dodávat finance, má je motivovat. Ale poté už nastupují na řadu kraje. Jsou vynikající kraje – Jihomoravský kraj nebo kraj Vysočina, kde jsou radní pro školství velmi zkušenými manažery, jako například pan Nantl v Brně. Vezmou jednu školu s malým počtem žáků, vystěhují je jinam a otevřou přírodovědné lyceum pro 400 žáků. Ale to je strašně náročná věc, je to jako organizovat hudební festival nebo zakládat novou firmu. To neumí každý a je k tomu potřeba velké finanční i personální kapacity. Záleží na tom, jak si to ten kraj umí vymyslet a zařídit.“

Podle Zemana najdou práci nejspolehlivěji maturanti, ale v druhé řadě rozhoduje i to, jaký obor maturant vystudoval. „Česká republika je unikát v tom, že u nás 70 % dětí míří na odborné školy. A to je opravdu hodně,“ dodal Zeman.

Celý podcast si můžete poslechnout zde.

Statistiky o počtu přihlášek na střední školy bude mít Jihomoravský kraj k dispozici ve druhé polovině března. Určitě se tomuto tématu nevěnujeme naposled.

Honza Šmikmátor