Studentka z Brna mezi oceněnými z Evropské olympiády experimentálních věd

Soňa Kotuliaková , studentka Gymnázia Matyáše Lercha v Brně (na fotografii uprostřed), získala v Lucemburku společně se svým týmem stříbrnou medaili. Gratulujeme!

Skvělé zprávy přišly z Evropské olympiády experimentálních věd, která letos proběhla v Lucembursku. Této soutěže se účastní tříčlenné týmy složené vždy z chemika, biologa a fyzika, kterým je maximálně 17 let. Ti společně během soutěžního týdne řeší dvě velmi náročné úlohy, které jsou zaměřené experimentálně a k jejich řešení je potřeba komplexní znalost všech tří oborů. Z každého účastnického státu jsou většinou vysílány dva soutěžní týmy.

Na mezinárodních soutěžích je zvykem, že zlaté medaile jsou rozdávány cca 10% nejlepších týmů, stříbrné dalším cca 30% týmů a zbylé týmy získají medaile bronzové.

Týmy z České republiky mají v této soutěži pravidelně skvělé výsledky, a tak již několik let za sebou získávají zlaté a stříbrné medaile. V letošním roce v konkurenci 44 týmů z 22 dvou států Evropské unie a jednoho týmu z Ukrajiny získal náš tým B stříbrné medaile za 16. místo z celkových 45 a náš tým A byl absolutním vítězem této soutěže!

Tento úspěch je zásluhou nejen nadstandardních znalostí a schopností našich studentů, ale také zásluhou pedagogů, a to díky jejich soustavné práci pro předmětové olympiády, díky kterým se studenti na tuto soutěž nominovali.

Tým B - stříbrní

Vojtěch Hojný, biologie - Gymnázium Dvůr Králové nad Labem, člen klubu NATURA