11. ročník rady mladších

Po loňském úspěchu Rady mladších – meziškolní konference středoškolské mládeže na aktuální společenská témata, která hýbou nejen životem mladých lidí, vyhlašujeme pod záštitou MŠMT a hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, za finanční podpory Evropské unie 11. ročník Rady mladších, jehož tématy budou:

1. Recept na štěstí Posilování psychické odolnosti jako příprava na řešení složitých životních situací a traumat.

2. Participace a mezigenerační spolupráce Snižování mezigeneračního napětí, co nás spojuje, čeho si vážíme na generaci našich rodičů a prarodičů, co se můžeme od sebe vzájemně naučit? Co bychom dělali jinak a proč? Jak chceme participovat na veřejném dění a na vzdělávání?

3. Kvalita života v ČR a ochrana naší demokracie Obrana naší země v případě hrozícího válečného konfliktu.

V této souvislosti si Vás dovoluji požádat o předání informace o konání Rady mladších v Jihomoravském kraji žákům Vaší školy. Rada mladších proběhne 16.10.2024 v Administrativním a školícím centru Krajského úřadu Jihomoravského kraje. V roce 2023 na Radě mladších prezentovalo své názory 251 studentů ze 78 škol 8 krajů ČR. Nejzajímavější příspěvky pak zazněly na celostátním finále v Praze. O kvalitě příspěvků se můžete přesvědčit na www.radamladsich.cz. Představu o průběhu Rady mladších 2023 si můžete udělat také ze závěrečné zprávy projektu: Rada-mladsich-2023- zaverecna-zprava.pdf V roce 2024 bychom chtěli projekt rozšířit o školní kola, která se mohou uskutečnit například v rámci projektových dnů a prezentace mohou vznikat v rámci třídnických hodin. Budeme rádi, pokud se organizace školních kol ujmou pracovníci školních poradenských pracovišť nebo třídní učitelé a využijí je při preventivní práci se žáky. Pokud budou chtít s čímkoli poradit, mohou se na nás obrátit buď emailem info@delejcotebavi.com, nebo nám mohou zavolat na telefonní číslo 776 369 685. Do krajského kola se mohou přihlásit i žáci ze škol, ve kterých se školní kola nekonala. Registraci na krajskou konferenci je třeba vyplnit na našich webových stránkách www.radamladsich.cz nejpozději do 23. září 2024. Na Radu mladších se nemusí registrovat jen prezentující/vystupující, současně se mohou přihlásit i jednotlivci, kteří budou v publiku a budou se moci zapojit do diskuzí. V průběhu krajské konference vystoupí 10-15 prezentujících jednotlivců nebo skupin (max. 5 osob). Forma příspěvku není dána, délka příspěvku je max. 10 minut. Po každém tématu následuje řízená diskuze, při které žáci odpovídají na dotazy, obhajují své názory a diskutují s vrstevníky, odborníky nebo učiteli v sále, případně s účastníky z online prostoru. Konferenci je možné sledovat živě on-line a jednotlivé příspěvky včetně diskuzí jsou následně nahrávány po předchozím souhlasu žáků a rodičů na YouTube. V průběhu projektu vzniká Mapa pomoci - ucelený seznam odborných pracovišť, který je k dispozici žákům, pedagogům i rodičům na www.mapapomoci.eu. Nejzajímavější příspěvky z krajských kol postoupí na závěrečnou konferenci Rady mladších 2024, která se uskuteční v prosinci Praze. Klademe důraz na to, aby se celý den nesl v pohodovém a přátelském duchu. Pro všechny účastníky konference, včetně pedagogického doprovodu, bude mezi jednotlivými bloky prezentací připraven coffee break a oběd formou rautu.