Více než 200 mladých lidí se rozhodlo pro řemesla

V prostorách Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy jsme uvítali nové naděje oborů dřevozpracujících, jako jsou truhláři, řezbáři, nábytkáři nebo čalouníci, ale především stavaře: zedníky i zednice, kominíky, klempíře a další.

Vlajková loď jihomoravského kraje ve vzdělávání ve stavebnictví má sice výukové metody a vybavení, které seznamuje žáky s těmi nejmodernějšími trendy 21. století, ale také sahá v tradici hluboko do středověku a připomíná, že cesta dobrého řemeslníka vede od učně, přes tovaryše až k mistrovi. A v tomto duchu vede uvítací ceremoniál pro nové žáky sv. Matěj, patron stavebních řemesel. Silný demografický ročník přivedl i do lavic Střední školy stavebních řemesel Brno Bosonohy rekordní počet žáků. K výuce nastoupily víc než dvě stovky žáků ve 13 oborech. Ačkoliv je letos žáků opravdu dost, například pokrývači stále chybí, i když všichni víme, že střech na našich domech neubývá.

Slavnostního ceremoniálu se tradičně účastní řada zástupců úřadů a sociálních partnerů. Zdeněk Dufek, proděkan Stavební fakulty VUT žákům připomněl, že se studiem stavařiny mají jistotu dobré práce klidně po celém světě a po celý život. „Nemusíte dělat celý život jen rukama. Doba se vyvíjí, zdící roboti, 3D tisk a celkově digitalizace stavebnictví je téma, kterým bude Vaše generace žít. Čeká vás spousta technologických výzev,“ povzbudil je na závěr své řeči.