Maturitu, nebo výuční list? 9 škol v kraji nabízí volbu až během studia

„Mám na to udělat maturitu, nebo se spokojím s výučním listem? A jak to mám vědět v 9. třídě?“ Tohle dilema, které řeší žáci základních škol při podávání přihlášek na střední, může mít jednoduché řešení.

Tím jsou tzv. obory L0+H, které nabízejí současně tříleté studium zakončené zkouškou a výučním listem a studium čtyřleté, které vrcholí maturitní zkouškou. Žáci si jednu z variant vybírají až ve 3. ročníku, po vyhodnocení svých ambicí a možností.

Ve školním roce 2022/23 otevřelo tento kombinovaný obor celkem 9 škol v Jihomoravském kraji. Nejvíce oborů L0+H nabízí Střední škola grafická Brno (3), ze 2 oborů si absolventi základních škol mohou vybrat na Střední škole technické a ekonomické Brno, Olomoucká a na Střední škole polytechnické Kyjov. Po jednom oboru nabízejí Střední škola Brno, Charbulova, Střední škola polytechnická Brno, Jílová, Integrovaná střední škola automobilní Brno, Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno a Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov.

Seznam oborů L0+H:

• Gastronomie (Střední škola Brno, Charbulova, příspěvková organizace)
  • Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení (Střední škola polytechnická Brno, Jílová)
  • Autotronik (Integrovaná střední škola automobilní Brno)
  • Mechanik seřizovač (Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká)
  • Mechanik elektrotechnik (Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká)
  • Tiskař na polygrafických strojích (Střední škola grafická Brno)
  • Reprodukční grafik pro média (Střední škola grafická Brno)
  • Technik dokončovacího zpracování tiskovin (Střední škola grafická Brno)
  • Mechanik elektrotechnik (Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno)
  • Autotronik (Střední škola polytechnická Kyjov)
  • Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení (Střední škola polytechnická Kyjov)