Jihomoravští žáci volili v prvním kole Nerudovou, ve druhém Pavla

Studentské volby nepřinesly v Jihomoravském kraji výraznější překvapení. Dopadly ještě výrazně jednoznačněji než ty opravdové. Pojďme se na výsledky obou kol podívat.

Nejprve k celé akci. Studentské volby jsou jedním z projektů organizace Člověk v tísni a jejího vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Studentských voleb se účastní školy z celé České republice, hlasovat mohou žáci starší 15 let. Prezidentské volby se na středních školách a učilištích konaly v termínu 12.–13. prosince 2022 (první kolo) a 18.–19. ledna 2023 (druhé kolo).

V Jihomoravském kraji se k účasti ve Studentských volbách přihlásilo 43 středních škol, z toho 19 gymnázií (2814 hlasů), 16 středních odborných škol (2314 hlasů) a 9 odborných učilišť (627 hlasů). Kvůli dřívějšímu termínu konání oproti skutečným volbám mohli žáci volit i Josefa Středulu (který pár dní před prvním kolem odstoupil) a Denisu Rohanovou (jejíž kandidaturu zamítly soudy) a naopak neměli možnost volit Karla Diviše, jemuž byla kandidatura umožněna dodatečně.

V prvním kole v Jihomoravském kraji zvítězila přesvědčivě Danuše Nerudová, která získala 51,31 % hlasů. Na druhém místě se umístil a do druhého kola s ní postoupil Petr Pavel se ziskem 25,07 % hlasů. Andrej Babiš skončil na třetím místě s 11,54 %. Celkový počet odevzdaných hlasů byl 5755.

Když se podíváme na výsledky prvního kola podle jednotlivých typů škol, uvidíme rozdíly. Nejvýraznější rozdíl je u Andreje Babiše. Kdyby k volbám přišli jen žáci jihomoravských učilišť, v prvním kole by zvítězil se ziskem 35,4 % nad Danuší Nerudovou (27,3 %) a Petr Pavel (21,2 %) by se do druhého kola nedostal. Je ale pravdou, že v kategorii SOU se Studentských voleb zúčastnilo nejméně škol.

Druhého kola Studentských voleb se v Jihomoravském kraji zúčastnilo o deset škol méně než kola prvního. Táňa Abrhámová z Člověka v tísni to zdůvodňuje jednoznačnými výsledky z prvního kola a malou ochotou některých škol volby opakovat na úkor probírání učiva.

Druhé kolo se konalo na 13 gymnáziích, 11 středních odborných školách a 8 učilištích. Gymnazisté odevzdali 1955 hlasů, žáci SOŠ 1505 hlasů a žáci SOU 609 hlasů. Celkově tak v Jihomoravském kraji hlasovalo ve druhém kole 4069 žáků.

Celkově v Jihomoravském kraji zvítězil Petr Pavel, který získal 85,52 % odevzdaných hlasů. Na jihomoravských gymnáziích byl poměr hlasů 92,5 % vs. 7,5 % ve prospěch Petra Pavla, na SOŠ 84,8 % vs. 15,2 % a na SOU 65 % vs. 35 %. U všech typů škol tak žáci ve druhém kole hlasovali ve prospěch Petra Pavla více, než jak dopadly výsledky skutečných prezidentských voleb.