Galavečer soutěže České ručičky

Největší soutěžní přehlídka učňovského školství České ručičky jde do finále.

Řemesla jsou s námi po staletí, přehlídka České ručičky již 16 let!

Největší soutěžní přehlídka učňovského školství České ručičky jde do finále a 19. 6. 2024 v Pavilonu A představí na brněnském výstavišti dvaadvacítku letošních laureátů a to za účasti vyhlašovatele přehlídky - Jihomoravského kraje a zástupců spoluvyhlašovatelských ministerstev, i dalších významných institucí, škol a samozřejmě i těch nejlepších žáků a řemeslných nadějí.

Letošní laureáti doplní síň slávy o 22 nových jmen, takže zlatých plaket bude vydáno již 303. Toto magické číslo vybízí k malému statistickému přehledu. 303 plaket zlatých ručiček, ale jen 287 laureátů. Jak to? Ti nejtalentovanější totiž vyhráli i víckrát. 14 laureátů získalo plaketu dvakrát za sebou, a jeden dokonce třikrát. Jde o Vojtěcha Petrželu, dnes již etablovaného člena národního týmu kuchařů. Přehlídka je celostátní, ale některým krajům se daří víc než jiným a za posledních 16 let plaketa putovala 63x do Jihomoravského kraje, 37krát do kraje Královéhradeckého a 35 jich najdeme v kraji Moravskoslezském. Tento trend se potvrdil i letos, kdy noví laureáti pocházejí celkem z 9 krajů.  6 jich je z kraje Jihomoravského, po třech laureátech pochází z krajů Královéhradeckého, Moravskoslezského  a letos se skvěle dařilo i žákům z kraje Ústeckého, kteří se umístili na nejvyšších příčkách v soutěžích také ve třech oborech - obráběč kovů, cukrářka i lesní mechanizátor. Nové laureáty můžete krátce poznat už před galavečerem v letošní hymně přehlídky, níže je pak jejich podrobný přehled i se školami, kde se vzdělávají. Jejich videovizitky se na youtube zpřístupní přesně 19. 6. 2024 ve 20:00. Věříme, že i přehlídka České ručičky a její podpora středoškolských soutěží odborných dovedností pomáhá zvyšovat povědomí o kráse a potřebnosti tradičních řemesel a to nejen u mladých lidí, ale u celé široké veřejnosti. Při pohledu na laureáty z téměř celé České republiky je navíc jasné, že česká tradiční řemesla jsou stále na špičkové úrovni a mají co nabídnout. Děkujeme všem školám, které žáky připravují, podílí se na okresních a krajských kolech soutěží a vůbec své žáky neustále motivují. A také jejich zřizovatelům!

Chcete-li akci mediálně pokrýt a setkat se osobně s těmi, kdo hýbou českým odborným středním školstvím, neváhejte nás kontaktovat!

Helena Vyvozilová Helena.vyvozilova@gmail.com

+420 776 684 553 www.ceskerucicky.eu