Pětiletý Artur z Valtic potřebuje kostní dřeň. Možná právě tu vaši.

Dárcovství kostní dřeně nebolí a trvá jen okamžik. Darujte ji a zachráníte život něčímu dítěti, mámě nebo 5letému Arturkovi z Valtic. Bez transplantace to nedá.

Cílem je, aby se Českem převalila tsunami vlna odběrů a český registr dárců kostní dřeně se dostal na úroveň Německa, kde je v registru většina dospělých lidí. Mezi 47 miliony registrovaných po celém světě se pro Arturka, ani pro další 2 české děti vhodný dárce nenašel. Zatím. A čekají na něj i dospělí.

Nikdo z Artíkovy rodiny vhodným dárcem není. Většina pacientů, kteří dřeň potřebují, shodu v rodině nenajde.

Pomozte i vy. Jako dárce, nebo aspoň sdílením a šířením povědomím všude tam, kde potenciální dárci jsou!

Arturkův příběh můžete sledovat na Instagramu skoromlada, Sára L. Nešporová.

1.       Odběrová místa jsou obvykle tam, kde je nemocnice + na jiných místech viz mapa: https://registr.kostnidren.cz/registracni-centra/

2.       Nestojí to peníze, jen váš čas. Dojít tam a věnovat pár kapek krve.

3.       Pokud se vám z registru ozvou s tím, že máte shodu s pacientem, nemusíte se ničeho bát. Odběr kostní dřeně nebolí, je to jako klasický odběr krve, jen o něco delší.

4.       Na krevní skupině nezáleží, stačí být zdravý a ve věku 18–35 let, v pražském Ikemu berou do 40 let, těhotenství ani kojení není překážkou.

5.       Odebraná kostní dřeň se vám během týdne vytvoří zpátky.

6.       Z celkového počtu lidí v registru nakonec kostní dřeň daruje jen necelé 1 %.

7.       Studujete, nebo pracujete na místě s větší kumulací osob ve vhodném věku? Organizujete akce, kde se pohybují mladí lidé? Pak jste adept na zavolání mobilního odběrového místa!

a.       Vhodné jsou obce, školy s maturanty, vysoké školy, větší pracoviště a akce všeho typu včetně vinařských.

b.       Stačí zavolat koordinátorce Xenii Mráčkové na tel. 602 280 200 a domluvit si termín, kdy mají volno s mobilním odběrem. Poskytnou veškeré info i materiály k propagaci. Nemají žádné požadavky na počet potenciálních dárců. Pouze v případě, že se předpokládají desítky zájemců, posílí tým, aby vše odsýpalo.

c.       Mobilní odběr je formou výtěru z úst. Nic víc! Mrkněte, jestli se zrovna někde blízko vás nábor nekoná: https://registr.kostnidren.cz/events/ Díky vám se tam může objevit.