01_Kostka v matematice_2022

Velikost dokumentu:6.65 MB

Materiál přibližuje možnosti nejrůznějšího využití krychle (kostky či kostek) pro rozvoj mnoha různých oblastí matematické gramotnosti. Má formu pdf dokumentu, obsahujícího množství interaktivních odkazů na stránky, které se tématem hlouběji zabývají (videa, texty, obrázky).  Poskytuje různorodé náměty pro činnosti, hry a bádání se žáky, návody jak si některé hry a hlavolamy vyrobit, kde získat další informace či inspiraci. Konkrétně jsou v materiálu představeny nejrůznější hlavolamy a stavebnice, k některým hlavolamům je přiložen i návod jak si hlavolam samostatně vyrobit. Dále materiál přibližuje možnosti jak využít dostupné stavebnice a kostky (dřevěné, magnetické a další) ve výuce i mimo ni, jaké logické hry k tématu kostka existují i jaké počítačové programy a hry lze při bádání na toto téma využít a s žáky vyzkoušet. V neposlední řadě materiál předkládá i možnosti jak využít téma kostka k výuce pravděpodobnosti, přírodopisu i odkazy na pracovní sešity, které toto téma pokrývají.

Materiál byl vytvořen zejména jako inspirace pro pedagogy a studnice námětů, jak výuku či činnost matematicky zaměřeného kroužku o téma kostka obohatit. Materiál lze využít i k samostatnému bádání a rozvoj čtenáře (učitele, žáka i rodiče).