0_TIC-TAC-TOE Přiblížení hry pro žáky základních škol_2021

Velikost dokumentu:3.81 MB

Materiál TIC-TAC-TOE je nadstandardním materiálem, určeným zejména hravým matematikům se zájmem o deskové hry, zkoumání jejich pravidel a herních strategií. Materiál má podobu prezentace, která vysvětluje pravidla známé a oblíbené hry TIC-TAC-TOE (piškvorky s herním polem 3x3) a vede čitatele pomocí úkolů a návodných otázek k analýze jednotlivých možných tahů a následně k vyvození ideální herní strategie. Autor dále předkládá další možnosti, jak hru využít k procvičování analyticko-syntetického myšlení žáků, odvození některých kombinatorických zákonitostí i procvičení tématu souměrnosti.

Autor kromě matematicko-logických úloh předkládá také řadu odkazů a návodů na výrobu různých podob této hry, na prostředí, kde se tato hra dá hrát on-line proti počítači i náročnějších variant hry (3D varianta, tvorba čtveřic, 3D čtveřice...). Pro zajímavost je připojen také odkaz na záznam hraní TIC-TAC-TOE pomocí programovatelných robotů ze soutěže Robotiáda.

Materiál je určen zkušeným uživatelům se zájmem o matematiku, ideální uplatnění najde v matematických kroužcích, herních kroužcích, kroužcích robotiky, ale může sloužit i ke zpestření běžných hodin matematiky, zejména ve vyšších ročnících.