0_Stavebnice pro výuku planimetrie_2021

Velikost dokumentu:5.88 MB

Materiál je originální inspirací pro manipulativní výuku geometrie. Autor formou prezentace představuje vlastní stavebnici, složenou z 10 dřevěných dílů tvaru hranolu s trojúhelníkovou podstavou a uvádí různé možnosti využití stavebnice ve výuce matematiky. Úlohy představované autorem v prezentaci se zaměřují zejména na základní n-úhelníky - trojúhelník, čtverec, obdélník, rovnoběžníky a lichoběžníky, ale i na n-úhelníky nekonvexní, nesouměrné a ve výuce často opomíjené. Díky manipulaci s dílky mohou žáci snadno a rychle řešení úlohy měnit a modifikovat než dospějí k požadovanému výsledku, mohou také nalezená řešení porovnávat a zobecňovat, případně hledat společné prvky všech řešení.

Materiál má sloužit jako inspirace a zdroj k zamyšlení pro hloubavé a zvídavé žáky, z tohoto důvodu doporučujeme zejména pro práci v matematických kroužcích nebo v menších skupinách, kde lze vést diskusi o nalezených řešeních.