Soutěž s projektem Kraje pro bezpečný internet pokračuje
![](/_default_upload_bucket/4335/image-thumb__4335__article-main-image/john-schnobrich-2FPjlAyMQTA-unsplash.jpg)
Hlavním cílem projektu je zvyšovat povědomí o rizicích spojených s používáním internetu a informovat o možnostech prevence a pomoci.
Tisková zpráva: Soutěž (školáků) s projektem Kraje pro bezpečný internet pokračuje
Až do konce února 2025 mají žáci a studenti základních i středních škol po celé České republice jedinečnou příležitost zapojit se do soutěžního kvízu v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Již po jedenácté nabízí tato iniciativa možnost vzdělávat se v oblasti kyberbezpečnosti a zároveň soutěžit o hodnotné ceny. S rostoucím využíváním technologií mezi dětmi nabývá kyberbezpečnost na významu – chrání nejen jejich data, ale i bezpečné prostředí pro vzdělávání a zábavu. Dle údajů od policie, je každý den nahlášeno cca 50 kyberpodvodů v rámci ČR a každý týden vznikne jeden nový druh kyberpodvodu.
Jak se zapojit do soutěže?
„Pro účastníky jsou připraveny e-learningové lekce, krátké videospoty a podcasty, které jim přiblíží nejdůležitější informace z oblasti bezpečnosti v online prostředí . Po prostudování těchto vzdělávacích materiálů se mohou žáci a studenti zúčastnit soutěžního kvízu, který obsahuje 20 otázek. Ti, kteří odpoví správně na všechny otázky, budou automaticky zařazeni do slosování o atraktivní ceny“, popisuje průběh soutěže Lucie Časarová, vedoucí projektu. Na přípravě otázek spolupracovali zástupci programů O2 Chytrá škola a Jeden svět na školách. Pro opravdové znalce je připraven také Kvíz PLUS, který prověří hlubší znalosti problematiky elektronické bezpečnosti. Veškeré vzdělávací materiály a kvíz jsou dostupné na webových stránkách projektu www.KPBI.cz . Nápovědu k obtížným otázkám najdete na Facebooku nebo Instagramu.
O co se soutěží?
Hlavními partnery kvízu jsou již tradičně společnosti Microsoft a Gordic, které do soutěže věnovaly lákavé ceny. Soutěžící se mohou těšit na Xboxy, drony, tablety, chytré hodinky a mnoho dalších cen. V některých krajích je také vyhlášena soutěž škol a ocenění mohou získat i školy s nejvyšším počtem absolventů.[1]
Kolik soutěžících se do kvízu zatím zapojilo?
Od října do prosince loňského roku se do kvízu zaregistrovalo cca 29.000 dětí a mládeže. . Nejvíce účastníků se zapojilo v Moravskoslezském kraji, a to 3.200 . V roce 2023/2024 se soutěže zúčastnilo přes 55 000 řešitelů.
Kontakt:
Koordinátorka projektu:
Ing. Lucie Časarová
tel.: +420 732 871 457
e-mail: Casarova.L@kr-vysocina.cz
web: www.KPBI.cz
O projektu Kraje pro bezpečný internet:
Projekt Kraje pro bezpečný internet vznikl pod záštitou Asociace krajů ČR a úzce spolupracuje s Policií ČR. Jeho hlavním cílem je zvyšovat povědomí o rizicích spojených s používáním internetu a informovat o možnostech prevence a pomoci. Kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty nabízí projekt také vzdělávací materiály pro učitele, rodiče, seniory a sociální pracovníky, stejně jako videospoty a podcasty s odborníky na IT bezpečnost. Vlajkovou lodí projektu KPBI je každoroční soutěžní kvíz.
[1] Podmínky se v jednotlivých krajích mohou lišit. Více informací zde https://elearning.ecrime.cz/mod/page/view.php?id=51